SK Házená Polanka nad Odrou

European Open – Radek a Přemek rozhodčovský report

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

V červenci jsme s Přemou absolvovali otevřené Mistrovství Evropy dorostenek U18, které se konalo ve švédském Göteborgu současně s největším házenkářským turnajem na světě Partille cup. Dovolte, abych Vám krátce popsal naše rozhodcovské působení.

V sobotu 2. 7. odpoledne, jsme se z Ostravy přemístili do Prahy, kde jsme společně s českým týmem nasedli do autobusu a po dlouhých 18 hodinách doputovali do Švédska.

Po příjezdu jsme okamžitě vyrazili na kukačku po městě. Promo šampionátu Europen Open i turnaje Partille cup bylo parádní. Celé město vědělo o probíhajících akcích díky velkým bannerům, reklamám na sloupech veřejného osvětlení a kdo ví, kde všude ještě. Pro připomenutí – týmy Polanky se turnaje Partille cup zúčastnily v roce 2004.

Po odpoledním toulání se po Göteborgu, jsme se ubytovali a následoval čtyřhodinový technický meeting. Zde nám byl vysvětlen systém celého turnaje, nová pravidla, která vstoupila v platnost 1. 7. 2016. Dále jsme také obdrželi nominace na zápasy pro první hrací den.

První dva dny jsme rozhodovali dva zápasy denně. Večer se vždy konal meeting rozhodčích a delegátů, na kterém se probíraly nejožehavější témata a rozhodcovské dovednosti z daného dne. Byli jsme prakticky pořád v hale. Když jsme nepískali, tak bylo naším úkolem zapisovat. V úterý ráno jsme úspěšně zaběhli rozhodcovskou fyzickou prověrku, tzv. beep test. Večer pak následoval Opening ceremony v hale Scandinavium, kde se letos v prosinci bude konat i Mistrovství Evropy žen, kterého se zúčastní i český tým. Byla to velkolepá show, na které se mezi programem postupně představily všechny účastnické státy. Největším zážitkem byl islandský „viking clap“ , který byl na turnaji velkým hitem a všechny totálně pobláznil.

Ve středu se nám podařilo úspěšně napsat testy z pravidel. Po klasickém obědě, kdy se většinou podávaly zvláštní ale velice chutné mixy (např. špagety s ananasem), jsme odpískali další zápas. Večer opět následoval technický meeting. Po něm se konala Leaders party pro trenéry, funkcionáře a rozhodčí. Přirovnal bych to k většímu rautu na Polanka cupu, akorát bez grilovaného selátka a pro cca 600 lidí.

Ve čtvrtečním volnu jsme zavítali do místního zábavního parku Liseberg. Podařilo se nám utratit a prohrát spoustu peněz jak za atrakce, tak i v místní loterii, ve které se soutěžilo o velké čokolády. :))

V pátek pak následovaly zápasy o konečné umístění. Rozhodovali jsme zápas o 11. místo, ve kterém zvítězil Island nad Faerskými Ostrovy o dvě branky. Ve vyrovnaném finále zvítězily až po druhé sérii shot-outů domácí Švédky nad Dánskem. Ačkoliv při měření sil v základní skupině Dánky dokázaly porazit Švédky cca o 10 branek.

Turnaj byl prostě super. Co se týče jídla, pořadatelů, servisu, organizace, zajímavých zápasů, zkrátka po všech stránkách velice dobře zajištěný turnaj na mezinárodní úrovni. Získali jsme obrázek o tom, jak to chodí na top akcích pod záštitou evropské házenkářské federace. Každodenní pískání a večerní meetingy nám daly zabrat. Ale i tak jsme si to parádně užili a všem doporučujeme navštívit tento obrovský svátek házené, kterým Partille cup a Europen Open ve Švédsku určitě jsou.

Díky absolvování turnajů, pod záštitou evropské házenkářské federace v Praze a v maďarském Veszpremu, jsme obdrželi odznak mladých rozhodčích EHF, který nás opravňuje pískat na mládežnických šampionátech. Jsme tedy v pořadí druhými držiteli tohoto odznaku v Polaneckém klubu po Tomáši Petruškovi. Rozhodčích je v dnešní době čím dál méně. Já však doufám, že se v našem klubu najdou další perspektivní čahouni, kteří se přidají do Polaneckého rozhodcovského klanu a bude je pískání bavit tak jako nás.

RM