SK Házená Polanka nad Odrou

Velký rozhovor s Velkým Vezírem

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Dietní sázka i její výsledek poskytují tolik zajímavého materiálu, že se určitě vyplatí ještě jednou se k tomuto tématu vrátit a vše pečlivě zdokumentovat. Proto jsme požádali Velkého Vezíra, zda by našemu webu poskytl rozhovor. Velký Vezír naší žádosti vyhověl a výsledný produkt si můžete přečíst. Snad se vedle názorné fotodokumentace stane dalším zdrojem inspirace i cenných informací pro všechny lidi “postižené” přítomností nadbytečné hmoty.

Kdo, kdy a kde sázku navrhl?
Tak sázka vznikla, asi jako mnoho jiných pod vlivem alkoholu na Mikulašské zábavě, datum si přesně nepamatuji, stejně jako další detaily. Sázku jsem uzavřel s Ondrou Mecou, kterému u nás v šatně sem tam říkáme Mouřenín, pro jeho jemně snědou pleť a bylo to klasické “Vsaď se”, když Mouřenín začal něco o mém pěstěném těle a já posilněn alkoholem mu řekl, že až se znovu sejdeme na Dělňáku, bude moje váha max. 90kg, a to Ondra s úsměvem přijal, neboť už věděl, že moje váha je 109 kg a zdálo se mu tudíž nemožné, takhle zhubnout do 24. února – navíc když na dveře už klepaly Vánoce. A abych byl úpřímný, ani já v to tehdy nevěřil!
Proč jsi do toho vůbec šel. Co bylo Tvojí největší motivaci?
Tak jít s hmotností dolů jsem měl v plánu sázka nesázka, to bych označil jako mou malou výhodu, ale limit 90 kg byl opravdu šibeniční. No a o motivaci se velkou měrou postaral právě Ondra, protože jsem si nemohl uříznout takovou ostudu a prohrát s mladým zobákem a pak ještě navíc celou jarní část sezony plnit “jeho” úkoly – to bych asi pověsil halovky na hřebík.
Věřil jsi od začátku, že vyhraješ?
Jak už jsem se zmínil, ze začátku jsem se cítil jako velký outsider, ale jak jsem začal s dietou a posilovnou a kila se začaly pomalu ztrácet, začínal jsem i já věřit v mé vítězství.
Měl jsi během hubnutí nějakou krizi, měl jsi chuť to někdy vzdát?
Krize určitě proběhly, ale žádná nebyla taková, že bych si řekl končím, nemá to cenu, tam mi pomáhala vidina toho vítězství, měl jsem cíl a za ním jsem šel. Škoda, že se mi tohle nedaří i v jiných životních situacích, mnohdy důležitějších, než je nějaká váha, nebo sázka.
Víme už, jak a proč jsi zhubnul. Ale jak a proč jsi se dostal až na 109 kg?
S jídlem roste chuť a tady bych jako urychlovač označil pivo, po kterém roste chuť mnohonásobně rychleji, a to na vše!!! A taky mám slabost v podobě čokolády, nebyl problém sníst hlavně večer i dvě tabulky – z toho mám obavy i nyní. Klíčem ale byl můj návrat domů po nevydařeném vztahu a domácí strava, na kterou si tělo rychle a rádo zvyklo.
Šel jsi na to vědecky, řídil jsi se nějakou speciální dietou
propagovanou v reklamách nebo jsi prostě jen “nežral”?
Žádná věda v tom není, ani zaručená TV reklama. Tak samozřejmě, základ bylo NEŽRAT, což mi stejně dieta nedovolovala, všechno v ní mělo svůj čas, takže jsem vlastně jedl podle rozvrhu a velké plus bylo, že jsem tu dietu nedržel sám, ale s kamarádem, který na mě dohlížel i v posilovně a více méně je to i jeho velká zásluha, že jsem se stal Velkým Vezírem já.
Mohl bys uvést typický denní jídelníček z doby intenzivního
hubnutí?
No jídelníček není žádné tajemství, ale taky žádné kulinářské hody. Vše muselo být ve správném poměru a ve správný čas. U mě to bylo obzvláště komplikované, jelikož jsem nevšežravec, takže takový kelímek Cottage sýru jsem zkusil jednou a pak se pro mě stal tabu, stejně jako neochucený tvaroh, takže jsem musel mírně improvizovat a místo nich jsem si vždy dal půl balení sladkého nízkotučného tvarohu, stejně tak večer bylo možno vybírat mezi tuňákem, tvarůžky, sýrovátkou nebo vejci v poměru 5 bílků a 2 žloutky, takže jsem se omezil jen na tuňáka a vejce, kterých jsem během diety spotřeboval kolem 200 ks, proto byla vejce v řetězcích supermarketů těžko k dostání. A pro zajímavost – takových kuřecích prsou jsem spořádal 10 kg. Všechny přípravy jsou samozřejmě bez tuků, maso vařené, ale koření dle libosti, přes noc naložit a na vodě dělat a vejce na teflonové pánvi, na nejslabším plameni asi 13 minut, neobracet a rada na závěr. Pokud si pro tuto příležitost koupíte novou teflonku, nezapomeňte ze spodní části odlepit nálepku, špatně se to potom větrá a ještě hůř myje – vím to! Přesný jídelníček zde ale vypisovat nebudu, zájemci jej mohou získat na hale u pana prezidenta klubu Pavla Bochni, a to už od neděle, teda pokud ho nezapomenu doma. Málem bych už ale opoměl jednu dost důležitou věc, a to je pitný režim. Žádné slazené nápoje a už vůbec ne alkohol, jenom H2O i s CO2 a dovolená je Cola nebo Pepsi, samozřejmě light – to byla má záchrana.
Během diety jsi s námi chodil normálně na tréninky. Sportoval
jsi navíc i mimo házenou, chodil jsi například do posilovny?
Do posilovny jsem chodil a chodit ještě budu, vždy dva dny a pak den volno, a to i o víkendech, když se určitě i někteří z vás vraceli ze Stodolní. Zprvu jsem s tím měl velké potíže, protože ta váha nešla dolů hned ty první dny a navíc zrovna probíhala fyzická část zimní připravy, ale postupem času se to zlepšovalo, kila šla dolů a nohy začínaly být lehčí a silnější.
Trpěl jsi počas diety někdy hladem?
První bylo důležité zvyknout si. A kupodivu hladem jsem netrpěl, naopak někdy jsem se cítil v době dalšího jídla nasycen, jenom jsem trpěl chutí na všechno na všechny způsoby. Během diety jsem mohl v klidu napsat dvě kuchařky, jak se mi ta jídla honila hlavou.
Dostavily se během diety nějaké zdravotní problémy nebo jsi
byl naprosto v pohodě?
Zdravotní problémy nebyly žádné.
Hodláš si svoji současnou hmotnost udržet, dále ji snižovat
nebo se vrátit zpět na 109 kg? A kolik vážíš nyní, pár dnů po
svém vítězství?
Tak jsem realista, váhu kterou jsem měl na Base určitě neudržím, ale chtěl bych jí ukočírovat do 95 kg s tím, že bych rád přidal ještě nějaké deko svalové hmoty. Teď se má váha pohybuje kolem 91kg. Tohle ale byla první etapa, po skončení jarní části bych svou váhu chtěl dostat k číslovce 82, ale když bude 84, 85 taky se nebudu zlobit, teda pokud se nebude chtít někdo opět vsadit – to bych pak zase musel hlídat každý gram.
Co Tvému snažení  říkali příbuzní a kolegové v práci?
Někteří z toho měli srandu, ale jinak nic co by nějak vybočovalo z normálu.
Snažil se Ti někdo házet klacky pod nohy nebo hamburgry do
úst?
Klacky určitě ne, ale u těch hamburgerů si nejsem jísty, vlastně týden před Basou se mě stále snažil Ondra zvát do McDonalda, až jsem začínal mít obavu o jeho orientaci, naštěstí pro nás oba jeho zájem po Base utichl.
Co jsi udělal bezprostředně po závěrečném převážení?
Sundal jsem z nohou závaží a šel jsem si dát pivo, ale jenom desítku, aby to se mnou nešvihlo hned ze startu.
Má Tvoje nová hmotnost nějaké negativní důsledky? Nebudou Ti
např. ztracená kila chybět v obraně? A co budeš dělat s obsahem
svého XXL šatníku?
To se pozná až v utkání a já pevně věřím, že ne, že budu hrát minimálně stejně špatně jako na podzim. No a co se tyče šatníku, tak tam problém nevidím, jelikož mám spoustu hadříků ještě z doby dávné, takže mi budou tak akorát.
Upřímně řečeno – Mouřenína je mi trochu líto. Snažil se Tě
nějak uplatit a přimět ke zrušení sázky?
To by si mohl zkusit, to bych mu to teď spočítal a o zrušení sázky nemohla být ani řeč. Akorát ten mekáč na mě zkoušel, ale přišel s tím pozdě, jo takhle 3 týdny před Basou, to bych ještě vážně zvažoval. A doufám, že by ti bylo líto i mě, kdybych nevyhrál.
IK: Nebylo
Je nějaká otázka, kterou jsem nepoložil a která by měla být
zodpovězena?
Myslím, že to byl vyčerpávající rozhovor, akorát bych snad tady ještě poděkoval všem, co mi posílali hlasy i těm, kteří mi jenom fandili, nebo jenom z povzdálí sledovali, dále pak bohu, své rodině, osobnímu trenérovi, který si nepřál být jmenován a všem 21 kilogramům, které mě tak rády opustily a našly si cestu do batohu, se kterým bude můj mouřenínek hrát fotbálky. Jo a Ondro, teď to byl jen takový týden na rozkoukanou, ale od pondělka poznáš Velkého Vezíra, tak jak se Ti ani v tom nejhorším snu nezdálo, pokud nebude spokojený s Tvými službami – a zatím není spokojený vůbec. Sportu zdar a jak jsem četl ve fitku “Není důležité zvítězit, ale zhubnout”